Hřiby modrající
Hřib modračka
(Boletus pulverulentus)
Klobouk: 4 - 10 cm v průměru, polokulovitý, sklenutý, později poduškovitý, světle žlutý, narůžovělý, světle hnědý, červeno hnědý, až hnědý, po otlačeni ihned tmavnoucí, až černající, plstnatý, pozdeji hladký, někdy i mírně lesklý, suchý, za mokra lehce lepivý.
Rourky: Dlouhé, na třeň přirostlé, mírně sbíhající, a zároveň u třeně stlačené,svítivě žluté, zeleno žluté, ústí zbarvená stejně, a po otlačení ihned tmavě modrající,po chvilce až černající.
Třeň: Válcovitý, vhorní polovině svítivě žlutý, směrem dolů přecházející přez oranžovo žlutou, oranžovou, světle červenou, až po tmavě červenou, posetý malinkými, téměř neznatelnými zrníčky totožné barvy, a ve spodní části někdy bíle ojíněný, a na bázi potažený bílou plstí. Po otlačení ihned tmavě modrající,a po chvilce téměř černající.
Dužnina: Bělavá, krémová nebo světle nažloutlá, po rozkrojení ihned modrající, tmavě modrající, po chvilce černající. Chuť je neutrální a vůně nenápadná.
Výskyt: Roste dosti vzácně v jehličnatých i listnatých lesích, a spíše na vápencovém podkladu
Možnost záměny: Pro tipycké modrání, a v zápětí černání dužniny a celé plodnice asi nehrozí.
Jedna z variet hřibu modračky má červeně zbarvený klobouk, a tato variete byla popsána v roce 2001 jako boletus pulvelurentus var. guinberteau, Lannoi a estades ad int.
JEDLÝ
Foto: V. Matějka 02.08.2011 Suté Břehy (Albrechtice)
Hřib koloděj
(Boletus luridus var. luridus)
Klobouk: 5 - 15 cm v průměru, v mládí polokulovitý, časem nízce klenutý až plochý, masitý, jemně plsnatý až sametový, suchý, pískově žlutý, olivově žlutý, olivově nazelenalý, žluto oranžový až oranžově hnědy, ale i šedo bílý až šedo hnědý (velmi rozmanitá škála barev), a může se vyskytovat i několik barev součastně. Na poškozených a otlačených místech nápadně tmavne.
Rourky: Žluté, olivově žluté, žluto oranžové až červeno oranžové s žluto hnědými, olivově hnědými, oranžovými, červeno oranžovými až červeno hnědými ustími, které na pomačkaných místech ihned modrající.
Třeň: Soudkovitý, kyjovitý až válcovítý, žlutý až oranžově načervenalý, na spodní části až vínově červený s výraznou rezavě červenou až hnědo červenou síťkou, která má výrazně protažená oka. Ale vyskytují se i plodnice, jejichž spodní polovina třeně je až pískově žlutá, síťka je nenápadná a navíc pouze v horní polovině třeně, a celý třeň (i mezi síťkou) může být pokrytý malými, až červeně zbarvenými šupinkami (podle hřibovitých hub od Šutary, Mikšíka a Jandy), byly takové plodnice považovány za samostatný druh - Hřib kavkazský (Boletus caucasicus), ale na základě dlouhodobých pozorování se však zdá, že se jedná pouze o formu poměrně variabilního druhu Boletus luridus.
Dužnina: V mládí tvrdá, časem měknoucí, světle-žlutá, na řezu ihned světle modrající (u červeně zbarvených plodnic tmavě modrající až černající), po čase místy až olivově nazelenalá, s příjemnou vůní a mírnou chutí (mnou ochutnávaná plodnice se mi zdála dokonce mírně štiplavá).
Výskyt: Roste hojně v parcích pod lipamy, duby, buky a ve smíšených lesích, od pozdního jara až do podzimu.
Možnost záměny: S Hřibem kovářem (Boletus luridiformis), který má šupinkatý (nikoliv síťkou) potažený třeň a je červené až tmavo-červené barvy, Hřibem Queletovým (Boletus queletii, který má taktéž šupinkatý třeň jako Hřib kovář.
JEDLÝ, VHODNÝ DO POLÉVEK A OMÁČEK, ALE VYŽADUJE DELŠÍ TEPELNOU ÚPRAVU (MIN. 20 MINUT), JELIKOŽ JE ZA SYROVA MIRNĚ JEDOVATÝ, A NEMĚL BY SE KONZUMOVAT NĚKOLIK HODIN PŘED A PO POŽITÍ ALKOHOLU, PROTO ŽE V TÉTO KOMBINACI MŮŽE ZPŮSOBIT NEVOLNOST A ZVRACENÍ!
Foto: L. Novák 21.05.2009 Včelný RK
Foto: L. Novák 29.07.2011 pod zámčí RK
Foto: L. Novák 29.07.2011 pod zámčí RK
Hřib koloděj červený
(Boletus luridus var. rubriceps)
Klobouk: 5 - 14 cm v průměru, polokulovitý, nízce klenutý až klenutý, červený až vínově červený a na otlačených místech tmavnoucí, s hladkou, za vlhka slizkou pokožkou klobouku, jinak sametovou,až plstnatou.
Rourky: Dlouhé, okolo třeně stlačené, od oranžovo červené až po vínově červené, na otlačených místech ihned tmavě modrající až černající.
Třeň: Robustní, kyjovitý až válcovitý, žluto-oranžový až oranžový, celý pokritý vínově červenou až hnědo-červenou výraznou sítkou. Na poškozených místech tmavě modrající.
Dužnina: Na řezu ihned modrající až černající, s mírnou chutí a vůní.
Výskyt: Pod listnáči, hlavně v parcích.
Možnost záměny: S Hřibem kolodějem (Boletus luridum), který je celkově ve světlejších ostínech, s Hřibem kovářem (Boletus luridiformis), který má nohu posetou červenými šupinkami a jinými modrajícími hřiby červených barev.
JEDLÝ, VŠESTRANNĚ UPOTŘEBITELNÝ, ALE VYŽADUJE ALESPOŇ 20 MINUT TEPELNÉ ÚPRAVY, JELIKOŽ JE ZA SYROVA MÍRNĚ JEDOVATÝ.
Foto: L. Novák 01.08.2010 v podzámčí RK
Hřib kovář
(Boletus luridiformis var. luridiformis)
Klobouk: 5 - 20 cm v průměru, nejprve polokulovitý, klenutý, ve stáří až plochý, masitý, sametový, za mokra lepivý, hnedé, hnědo-černé až černé, někdy také ale narezlé barvy, po otlačení tmavnoucí.
Rourky: Žluté až žlutozelené barvy, s červenými, až tmavě červenými ústímy.
Třeň: Soudkovitý, kyjovitý, časem až válcový, robustní, žluto-oranžové, oranžové, červeno-oranžové až červené barvy, pokrytý červenými, až vínově červenými šupinkami (nikdy síťkou). Po otlačení ihned přechází do tmavě modré barvy. Pokožka na bázi třeně bílé, až žluté barvy.
Dužnina: Žlutá, na řezu ihned tmavě modrá, až černá. Příjemné vůně
Výskyt: V jehličnatých i listnatých lesích, hlavně pod duby, roste od května do listopadu.
Možnost záměny: S hřibem kolodějem (Boletus luridus), třeň pokrytý síťkou, Hřibem satanem (Boletus satanas), který má ale bílý klobouk, a jinými červeně zbarvenými modrajícími hřiby, které mají třeň pokrytý červenými šupinkami.
JEDLÝ, CHUTNÝ, ALE VYŽADUJE ALESPOŇ 20 MINUT TEPELNÉ ÚPRAVY, JELIKOŽ JE ZA SYROVA MÍRNĚ JEDOVATÝ.
Foto: L. Novák 14.07.2009 Včelný RK
Foto : L. Novák 21.05.2009 Včelný RK